آبرسانی سیار به ۱۷ هزار نفر عشایر اردبیل | آیقار نیوز
» آخرین نوشته ها » آبرسانی سیار به ۱۷ هزار نفر عشایر اردبیل

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ - ۷:۰۴

 کد خبر: 11289
 52 بازدید

آبرسانی سیار به ۱۷ هزار نفر عشایر اردبیل

در حالی که عشایر اردبیل ۵.۴ درصد جمعیت استان را تشکیل داده‌اند مشکل تامین آب را از سالی به سال دیگر انتقال می‌دهند و در حال حاضر آبرسانی سیار به ۱۷ هزار نفر عشایر اردبیل انجام می‌شود.

1398042116571998717864484 - آبرسانی سیار به ۱۷ هزار نفر عشایر اردبیل

 عشایر استان اردبیل از ۴۵ طایفه مستقل تشکیل شده که در هزار و ۵۲۷ اوبا، ۵۲۷ قشلاق، ۲۳۷ ییلاق، هفت زیست بوم و ۵۱ سامانه زندگی می‌کنند.

در مقایسه با جمعیت عشایری کشور، عشایر شاهسون اردبیل ۶٫۵ درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل حدود ۶ درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده‌اند.

عشایر استان اردبیل سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۳ هزار تن شیر، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی تولید می‌کنند.

توانمندی عشایر در دفاع از مرزها و صیانت از خاک مقدس جمهوری اسلامی به ویژه در استان مرزی اردبیل زبانزد مسئولان استانی و کشوری است.

اما با وجود تمامی قابلیت‌ها، همچنان جامعه عشایری اردبیل در تامین نیازهای اولیه همچون آب با مشکل مواجه است. تا جایی که مطابق اظهارات مدیرکل امور عشایر استان اردبیل ۳ هزار و ۳۰۰ خانوار متشکل از ۱۷ هزار نفر جمعیت که در ۱۴۸ قشلاق زندگی می‌کنند، با آبرسانی سیار تامین آب می‌شوند.

1398042116550045917864444 - آبرسانی سیار به ۱۷ هزار نفر عشایر اردبیل

معرفت آذری در پاسخ به این سوال که آیا مشکل تامین آب در مقایسه با گذشته تشدید شده است و آیا عشایر با کمبود منابع آبی مواجه هستند، افزود: با توجه به اینکه تغییر مکان زندگی رکن حیات عشایر است، بی‌شک تامین آب از طریق آبرسانی سیار سخت و در برخی مناطق مستلزم هزینه گزاف است.

آبرسانی در برخی قشلاقات مقرون به صرفه نیست

وی افزود: برخی قشلاقات برای آبرسانی نیاز به بیش از ۶۰ کیلومتر لوله‌گذاری دارند که به واقع صرف این هزینه صحیح نیست و از گذشته آبرسانی به این قشلاقات از طریق تانکرهای سیار انجام می‌شد.

مدیرکل امور عشایر استان تصریح کرد: ۸ دستگاه تانکر آبرسانی قبلا تامین شده بود که با تامین ۹ دستگاه دیگر آبرسانی با بهبود کیفی و کمی همراه بوده و تانکرهای هزار و دو هزار لیتری تهیه شده است.

به گفته آذری علاوه بر آبرسانی سیار امسال ۳۰ میلیارد تومان از محل بنده تبصره ۴ دریافت شده که ۱۲ میلیارد تومان به آبرسانی اصلاندوز و ۱۸ میلیارد تومان به آبرسانی بیله سوار اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: متاسفانه آبرسانی، راه‌های مواصلاتی و آموزش از معضلات جامعه سوم استان یعنی جامعه عشایری است و در برخی شاخص‌های توسعه یافتگی از جمله بهداشت وضعیت عشایر استان مطلوب نیست.

مدیرکل امور عشایر استان با اشاره به ضرورت توجه دستگاه‌های متولی به آئین‌نامه ساماندهی عشایر تصریح کرد: انتظار ما ارائه خدمات مناسب و مشابه خدمات روستایی و شهری به جامعه عشایری است.

منبع:تسنیم


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : آخرین نوشته ها , اخبار اجتماعی , اخبار استان , اردبیل , بیله سوار , پارس اباد , تیتر یک , خلخال , سرعین , کوثر , گرمی , مشگین شهر , نمین , نیر

ارسال دیدگاه